Każdy z nas kto miał kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pewnie nie raz miał problem z poprawnym wypełnieniem dokumentów. Z pewnością w większości przypadku kończyło to się na kolejnym i kolejny kursowaniu do urzędu w celu naniesienie właściwych poprawek. Chcąc więc ułatwić ten proces ZUS wydał darmowy program właśnie do wypełniania dokumentacji ubezpieczeniowej.

Mowa tutaj o systemie Płatnik, czyli programie komputerowym dostępnym pod system MS Windows. Oferuje on szereg możliwości, w tym jako że jest darmowy jego dostęp jest nieograniczony.

Program płatnik pozwala na synchronizację oraz weryfikacje danych z bazą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki czemu nie musimy się już udawać do urzędu za każdym razem, a ponadto możemy wysłać wypełnione dokumenty drogą elektroniczną. Wspominany program pozwala także na inne możliwości. Zaliczyć tutaj można np. tworzenie specjalistycznych dokumentów zgłoszeniowy, jak i rozliczeniowych, czy też podpowiedzi jakie są udzielane automatycznie podczas wypełniania dokumentów.

Jest on także znakomitym narzędziem dla firm, umożliwić import danych kadrowo-płacowych z systemu przedsiębiorstwa, dzięki czemu nie trzeba ich ręcznie przypisywać co minimalizuje ryzyko popełnienia błędu, Ponadto automatycznie tworzy on informację o comiesięcznych i rocznych „osiągnięciach” danego ubezpieczonego.

Jego największą wada, a zarazem zaleta jest bogactwo, a przez to duża złożoność. Stad w pierwszej kolejności należy dobrze poznać jego możliwości i obsługę by nie popełniać żadnych błędów. Można tego dokonać na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest samodzielne pozyskiwanie wiedzy, z różnego rodzaju źródeł internetowych, by na ich podstawie budować swoje informacje o tym programie. Druga droga jest znacznie łatwiejsza, choć wiąże się z pewnymi wydatkami. Mowa tutaj o udaniu się na specjalistyczne szkolenia z obsługi tego programu Na nich poznany podsadkowy jego budowy oraz jego użytkowania, a także zasady wypełniania poszczególnych rodzajów dokumentów, co jest znaczmy ułatwienie w przyszłej pracy.